כניסה להריון עם התקן תוך רחמי

פורום הריון בו תוכלו לקבל תשובה לשאלות בנושא הריון.

כניסה להריון עם התקן תוך רחמי

הודעהעל ידי אמא3 » 08 דצמבר 2013, 16:12

ד"ר רוזן שלום,

אני אמא ל-3 ילדים ב"ה. מאז אוגוסט 2012, כ-4 חודשים לאחר לידת בני הצעיר, בחרתי להשתמש באמצעי מניעה מסוג התקן תוך רחמי (ללא הורמונים).
בחודש האחרון גיליתי, למרבה ההפתעה, שהוסת מאחרת להגיע. ניגשתי לרופאת הנשים וביצעתי בדיקת בטא כמותית, שגילתה כי אני הרה. בבדיקת אולטראסאונד, בשבוע שעבר, נצפה שק הריון, אך לא שק חלמון וקוטב עוברי. על פי תאריך הוסת אחרונה (23.10.13) נאמר לי כי אין התאמה בין גיל ההריון לממצא שנצפה, ועל כן יש חשד שההריון אינו תקין. הומלץ לי ע"י הרופא שבדק אותי על הוצאת ההתקן.
האם זו גם דעתך? אגב, בבדיקה נצפה ההתקן בחלל הרחם, קדמית לשק ההריון.
כל זה היה במיון נשים.
רופאת הנשים שלי שעיינה בתוצאות, בדיעבד, ביקשה שלא להיות פזיזה והורתה על בדיקת בטא חוזרת ועל אולטראסאונד חוזר השבוע. ובהתאם תחליט על המשך טיפול.
אתמול היה לי דימום קל, שנפסק.
האם תוכל לחוות את דעתך ולומר לי, לאור מומחיותך, מה נכון לעשות במקרה שלי?
תודה רבה.
אמא3

Re: כניסה להריון עם התקן תוך רחמי

הודעהעל ידי Dr. Rosen » 08 דצמבר 2013, 23:10

שלום,
התקן תוך רחמי יכול לסכן את ההריון. ההתקן אינו גורם למומים אך יכול לגרום להפלות מזוהמות, בשבועות מתקדמים יותר לירידת מים ולידה מוקדמת. לכן, מומלץ להוציא את ההתקן מוקדם ככל האפשר וזאת על אף התוספת של 10% בסיכון להפלה בעקבות ההוצאה.
אבל במצבך הנוכחי, אני לא בטוח שההריון תקין ומתפתח ולכן הייתי, כמו רופא הנשים שלך, כן ממתין לתוצאות של בדיקת הדם החוזרת וגם של האולטרסאונד. במידה וההריון לא מתפתח יש להניח שתתרחש הפלה טבעית ללא צורך בהוצאת ההתקן.
אני נוהג להמליץ לאישה שהרתה עם התקן על תוספת קוטלי זרע בימים מסביב לביוץ.

בהצלחה ובתקווה שתשובתי עזרה לך.
בברכה,
ד"ר ברונו רוזן.

התשובות אינן תחליף לבדיקה, ייעוץ, מעקב או טיפול רפואי שניתן ע"י רופא מטפל באשר למקרה הספציפי. מטרת הפורום, לספק לכם מידע והכוונה ראשוניים וכלליים ואינם תחליף או במקום פניה לטיפול רפואי. לייעוץ רפואי מוסמך: טל'- 02-5000033
סמל אישי של המשתמש
Dr. Rosen

הודעהעל ידי אמא3 » 09 דצמבר 2013, 11:26

תודה לך ד"ר רוזן.
שבוע טוב!
אמא3

הודעהעל ידי אמא 3 » 19 דצמבר 2013, 09:20

ד"ר רוזן שלום,

הייתי שמחה לעדכן אותך בהתפתחויות במקרה שלי, ולשמוע את דעתך:
כפי שכבר כתבתי לך הריתי עם התקן. ו.א ב-23.10.13.
בתאריך 3.12.13 הייתי במיון נשים, שם נבדקתי. בדיקת בטא היתה חיובית (2045) ונצפה שק הריון ברחם, אך ללא שק חלמון וללא קוטב עוברי. סוכם על מעקב אצל רופאת הנשים שלי, תוך שהוסבר לי שככל הנראה מדובר בהריון שאינו תקין. לאחר כשבוע בטא עלה ל10877 ובבדיקת סונר נצפה שק הריון גדול יותר (מהקודם שנצפה במיון - 4.5 מ"מ), אך ריק.
השבוע עשיתי שוב בדיקת בטא וההורמון עלה ל28049. היום אבקר אצל הרופאה לצורך בדיקת US.
עד כה אין דימומים וקיימים תסמיני הריון, לרבות בחילות רבות ועייפות.
מה דעתך, במידה וגם היום תראה הרופאה שק ריק, האם יש צורך בהתערבות כלשהי, כגון הוצאת ההתקן, או שמא באפשרותי לחכות להפלה טבעית. אני די חוששת מהתערבות כירורגית כגון גרידה או שאיבה, ועל כן שאלתי (לציין, כי בעבר חוויתי הפלה טבעית, לאחר שלא נצפה דופק עוברי. ההפלה התרחשה שבוע לאחר שלא אותר דופק).
תודה לך ויום נעים.
אמא 3

חזור אל הריון