תפריט נגישות


  תווים מוגדלים

  תווים בגודל רגיל


  התאמה לכבדי ראייה

  התאמה לעוורי צבעים

  ניווט במקדלת


  הבלטת קישורים


  תצוגה רגילה


  © הונגש על ידי רז בניית אתרים

GyneFix

התקן תוך רחמי נחושתי, לא הורמונלי.

הג'ינפיקס מהפכני בקונספציה שלו:

 • מאוד קטן- שישית מההתקנים הרגילים.

 • נתפס ברחם ולא רק מונח בו כמו כל ההתקנים האחרים.

 • יחסית לשאר ההתקנים גורם לפחות כאבים בזמן התקנתו ובתקופת נשיאתו.

 • הוא מתאים לכל צורה של רחם.

 • צורתו נסבלת יותר מצרותם של התקנים מסורתיים, הוא גורם להגברת דמומים ווסתיים במידה פחותה בהרבה ולפחות דמומים בין ווסתיים (3% מההתקנות).

יעילותו זהה להתקנים הרגילים.
התקנתו דורשת מהרופא מיומנות מיוחדת.

 

המאמר המלא

התקן GyneFix® - מערכת תוך רחמית "חסרת מסגרת" 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אבסטרקט

מטרה פיתוח מערכת חסרת מסגרת כזו היא כתוצאה מהצורך הגדל לפתח אמצעי מניעה יעילים, לטווח ארוך, הפיכים ומקובלים לשימוש מתמשך.

שיטות סקירה במהלך 15 שנים של ניסיון קליני, במבחנים קליניים רנדומליים ולא רנדומליים.

תוצאות למערכת התוך רחמית (IUS) מספר כישלונות דומה להתקן התוך רחמי TCu380A (IUD), שנחשב להתקן "סטנדרט הזהב", דבר אשר משויך ליכולת הובלת יוני הנחושת למטרה בחלק העליון של חלל הרחם בצורה אופטימלית. הביצועים אופטימלים אפילו יותר בגלל העיצוב שאינו טראומטי/הידידותי שמפחית
הרחקה חלקית או כללית ומצמצם את תופעות הלוואי וחוסר הנעימות שחווים עם התקנים תוך רחמיים קונבנציונלים בעלי מסגרת.

מערכת IUS המיני צפויה להפחית יותר את איבוד הדם הוסתי בגלל גודלה הקטן. עיקרון העוגן בטוח מעל לכל ספק, כפי שהוכח בכל המחקרים הקליניים שמכסים/שכוללים ניסיון של 15000 שנות אישה.

מסקנה נשים צעירות שילדו ושעוד לא ילדו, יכולות להרוויח משמעותית מיתרונותיה של המערכת התוך רחמית חסרת המסגרת, דבר שיכול להיות חשוב אסטרטגית ולעזור בהפחתת מספרי ההריונות הלא רצויים וההפלות העולים ברחבי העולם. יתרה על כן, הראו שהמערכת חסרת המסגרת אפקטיבית מאד כאמצע מניעה למצב חירום ולהחדרה מיידית לאחר ההפלה.

תוחלת החיים הארוכה של ה IUS יכולה להוות אלטרנטיבה אפקטיבית, משתלמת והפיכה לעיקור נשים בלתי הפיך.

 

רקע: שוני בחללי הרחם

מחקרים אודות הרחם הראו שקשה לעצב התקן תוך רחמי אוניברסלי. ואכן חללי הרחם שונים משמעותית בכל הנשים.

הרחם נתון לשינויים בגודל ובנפח גם במהלך המחזור החודשי. שינויים אלו מודגשים בעיקר בזמן הווסת. לכן זה לא הגיוני לצפות מהתקן תוך רחמי בגודל סטנדרטי אחד להתאים לחללי רחם בגדלים ובנפחים שונים. התקנים תוך רחמיים הקטנים או הגדולים בהרבה מחלל הרחם עלולים לגרום לבעיות. אם רוחב חלל הרחם קטן מידי סביר שיהיו תופעות לוואי וסיבוכים.  הזרועות המוצלבות של התקנים סטנדרטיים בצורת T (T-shaped IUD) הן לעיתים קרובות ארוכות מידי למס' גדול של חללי רחם כיוון שהרוחב הממוצע של רוב חללי הרחם הוא בדרך כלל קטן יותר מרוחב ההתקן עצמו. כאשר חלל הרחם ארוך בהרבה מההתקן התוך רחמי, אז ההתקן נמצא חלקו או כולו בחלקו התחתון של (in the lower uterine isthmic segment), דבר אשר מגרה פעילות של הרחם שיכולה לקדם פליטה/הרחקה ולהעלות כאב.

פרופ' Howard Tatum, ממציא התקן הT הסטנדרטי : " הפקטור החשוב ביותר בהפחתת תופעות הלוואי של ההתקן התוך רחמי הוא ביטול של עיוות חלל הרחם" (פרזנטציה בהרצאה ב בקונגרס ה4 של The European society of contraception, ברצלונה, 12-15 יוני 1996).

 

בכדי להפחית בתופעות לוואי ולמקסם סבילות, יש להתאים לנשים התקן תוך רחמי שאינו גורם או שגורם באופן מינימלי עיוות של חלל הרחם. היחסים בין ההתקן 
התוך רחמי וחלל הרחם הם אופטימליים עם התקן הג'ינפיקס חסר המסגרת.

 

G A Revolutionary IUD Concept

Minimizing the size of the intrauterine foreign body

GyneFix® standard 


GyneFixR standard® compared with (FLEXI-T®) BALLERINE and Multiload® Cu375 IUD.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שלוש דורות של התקנים תוך רחמיים:

 

 Lippes loop : 1960 פותח בשנות ה 60 כתוצאה ישירה מהמצאת החומר התרמופלסטי.

1980 : TCu380A או   Paragardנראה כעיצוב הגיוני שיביא לעיוות מינימלי של חלל הרחם.


2003 : שטח הפנים הכללי של  ג'ינפיקס מיני קטן פי 3 מה TCu380A וקטן פי 6 מהLippes loop.

התקן הג'ינפיקס מיני המעוגן, חסר המסגרת והגמיש פותח בכדי לשפר ביצועים ולהגביר התקבלות של אמצעי מניעה תוך רחמיים.

ג'ינפיקס ההתקן התוך רחמי הייחודי בצורת חוט string-shaped, נמצא בשטח קטן בחלל הרחם ולכן יכול להתאים לחללים מכל הגדלים.

הביצועים של ג'ינפיקס:

התקציר הבא מבוסס על מחקרים בהיקף נרחב, לטווח ארוך, במרכזים בינ"ל,השוואתיים רנדומליים ושאינם רנדומליים בנשים שילדו ובנשים שעוד לא ילדו כולל ניסיון של מעל ל 20000 שנות אישה.

יעילות גבוהה:

ג'ינפיקס הוא התקן תוך רחמי אפקטיבי מאד. יעילות השימוש בג'ינפיקס גבוהה מזאת שנמצאה בהתקנים תוך רחמיים  "high load" עם נחושת, מהדור הישן כגון TCu380A (ראה, מסקנת ה reviewO'Brien PA, Marfleet C…). האפקטיביות הגבוהה ההתחלתית והמתמשכת של ג'ינפיקס "ההתקן המעוגן" משויכת לשחרור הקונסטנטיבי והאופטימלי של יוני נחושת קוטלי זרע, בחלקו העליון של חלל הרחם.

חשיבות נוספת היא שכמעט ואין מקרים של הריונות מחוץ לרחם עם הג'ינפיקס.

בהקשר זה ג'ינפיקס עולה על  TCu380A (מנתוני מעקב של 10 שנים, מארגון הבריאות העולמי). מחקר קליני רב מרכזים במשך שלוש שנים עם ג'ינפיקס מיני, מציע כי לגרסה קטנה זו יש יעילות דומה לג' ינפיקס הסטנדרטי.

בהתקנה נכונה פליטה ספונטנית של  ג'ינפיקסההתקן התוך רחמי חסר המסגרת, מתרחשת אצל פחות מ1%  מהנשים בשימוש לאורך תקופה של כ 5 שנים. בהתקנים בעלי מסגרת מהדור הישן יש דיווחים מגוונים על תקרית זו, אבל המספר בממוצע גבוהה פי 5 עד 10, במיוחד בנשים שעוד לא ילדו. כאשר מיקום לא נכון ופליטה/הרחקה חלקית או כוללת היא הסיבה העיקרית להתרחשות הריונות לא רצויים, הג'ינפיקס נמצא בצעדים מתקדמים ומובילים מבחינה זו.

סבילות אופטימלית:

כיוון שהג'ינפיקס חסר מסגרת, הוא גם מאד גמיש. זה מסביר את המס' הנמוך של תופעות הלוואי והסיבוכים. תלונות על כאב קורות רק לעיתים רחוקות עם ג'ינפיקס בגלל עיצובו המקורי שמאפשר להתקן לנוע בהרמוניה עם גופה של הנושאת/המותקנת.

דימום חריג קורה במעט נשים כתוצאה מרגישותן ליוני הנחושת. תרופות כגון anti-fibrinolytic agents, non-steroid anti-inflammatory  נמצאו כמועילות בחלק מהמקרים. ג'ינפיקס מיני כמעט לא מגביר איבוד דם (ראה בהמשך) בעקבות גודלו הקטן.

יתרונות המערכת התוך רחמית "חסרת המסגרת" על התקני נחושת קונבציונליים תוך רחמיים "בעלי מסגרת" (כגון TCu380AMLCu375).

נשים שכבר ילדו וגם נשים שעוד לא ילדו מרוצות מאד מהשימוש בג'ינפיקס.

כאשר מוחדר כהלכה, ההתקן התוך רחמי חסר המסגרת מציע מספר יתרונות חשובים:

 • יעילות גבוהה

 • יעילות שאינה פוחתת במשך הזמן

 • מעט פליטות/הרחקות

 • דימום מופחת לעומת ההתקנים הסטנדרטיים

 • הפחתת תלונות על כאב

 • עילות ארוכת טווח

מספר הערות על דימום לא נורמלי וכאב: הסיבה העיקרית להסרת התקנים תוך רחמיים

דימום

עליה באיבוד הדם בווסת היא הסיבה העיקרית להפסקת השימוש בהתקנים תוך רחמיים. שיעור עליה זו באיבוד הדם הוסתי מקושרת לגודל ההתקן. בסוגים גדולים של התקנים תוך רחמיים נטולי טיפול תרופתי כמו ה Lippes loop, איבוד הדם הוא כ 70-80 ml, שזה כפול  בערך מווסת נורמלית. כמות הדימום העודף נמוכה יותר (50-60 ml) בהתקנים הקטנים יותר כמו סדרת התקני הנחושת מסוג  T. מחקרים קליניים מראים שבמיוחד הגרסה הקטנה של ג'ינפיקס מפחיתה את המקרים של איבוד דם מסיבי, בגלל גודלו הקטן של הגוף הזר. מחקרים על איבוד דם וסתי גורסים שהג'ינפיקס הקטן לא מגביר איבוד דם וסתי בהשוואה לתקופה שקדמה לשימוש בהתקן התוך רחמי.

למרות שהג'ינפיקס חסר המסגרת מספק קידום במונחים של מניעת הריון והתקבלות אצל המטופל, הוא עצמו לא מפחית דימום וסתי. את זה ניתן להשיג ע"י שיחרור/מתן פרוגסטינים תוך רחמיים.

כאב

ה  ג'ינפיקסגורם לעיתים רחוקות לתלונות על כאב עקב גודלו הקטן וגמישותו. בהתקנים ממוסגרים קונבנציונליים תוך רחמיים עם נחושת, אי התאמה בין ההתקן לחלל הרחם גורם לעיתי קרובות להתמתחות/התרחבות/התנפחות של קיר הרחם. כתלות בדרגת חוסר ההתאמה, יכולים להיות כאבי התכווצות קשים שיביאו לדימום חריג ולהרחקה חלקית או מלאה של ההתקן .

תכונות חשובות נוספות של הג'ינפיקס

ג'ינפיקס בנשים שעוד לא ילדו:

רעיון מופרח שקיים לגבי התקנים תוך רחמיים, שרק נשים שכבר ילדו יכולות להשתמש בהם. זה לא נכון במקרה של ג'ינפיקס אשר מסתגל לכל רחם, אפילו לרחם קטן יותר של אישה ללא ילדים. כשהשתמשו בג'ינפיקס בנערות צעירות הוא נמצא כיעיל ומתקבל בדיוק כמו בנשים בוגרות.

ג'ינפיקס אינו מספק הגנה בפני מחלות שעוברות ביחסי מין כגון קלמידיה, איידס או הפטטיס B, ולכן אינו מומלץ לנשים שעתידות להחליף בני זוג בתדירות גבוהה, אלא אם ישתמשו במקביל בקונדומים .

האופציה המועדפת בנשים שעוד לא ילדו צריכה להיות ג'ינפיקס מיני.

ג'ינפיקס  כאמצעי מניעה לשעת חירום

ג'ינפיקס שימושי במיוחד במניעת הריון במצבי חירום, כיוון שניתן להחדירו עד ל 5 ימים לאחר יחסי מין לא מוגנים, והוא יספק מניעת הריון מתמשכת. נשים המבקשות אמצעי מניעה לשעת חירום הן בדר"כ צעירות ללא ילדים.ג'ינפיקס הוא בחירה טובה עבור נשים אלו.

התקנים תוך רחמיים יותר יעילים במניעת הריון לא רצוי מאשר גלולות למצבי חירום. הגלולות מונעות בערך 3 מתוך 4 הריונות, ויש לקחת אותן תוך 72 שעות. לעומת זאת כישלונות בשימוש עם התקנים תוך רחמיים כמעט ולא דווחו מעולם.

ג'ינפיקס לשימוש מיידי לאחר הפלה

,ג'ינפיקס יכול להוות אופציה חדשה וחשובה במניעת הפלות יזומות חוזרות. במדינות כמו אנגליה, צרפת ואיטליה מספר ההפלות בשנה קרוב ל 200000. מספר זה גבוה בהרבה במדינות מזרח אירופה ובמדינות מתפתחות. במדינות רבות מעל ל 50% מההפלות נעשות בנשים מתחת לגיל 25.

להתקנים תוך רחמיים מסורתיים יש סיכוי גדול יותר ליפול ולצאת אם הוחדרו אם הוכנסו בזמן הפסקת הריון. ולכן החדרתם בדרך כלל נדחית, דבר אשר דורש מהאישה עוד ביקור וחושף אותה לסיכון של הריון נוסף. לעומת זאת אתג'ינפיקס עם המערכת הייחודית של העיגון הבטוח, ניתן להתאים מיידית.

ג'ינפיקס כאלטרנטיבה לעיקור

בעולמנו כיום נשים רבות מסתמכות על עיקור של אחד מבני הזוג בכדי למנוע הריון. עם זאת זוגות רבים מעדיפים להימנע מניתוח. החיסרון העיקרי בעיקור הוא שקשה להפוך אותו בלי ניתוח נוסף. פרסומים מראים על נתונים של עד כ 20% מהנשים המעוקרות בארה"ב מבקשות פעולת/אופרציית היפוך, שתוצאותיה לא ניתנות לחיזוי מראש. 

התקן IUD

IUD הוא מתקן קטן העשוי מפלסטיק, בתוספת נחושת שמוחדר לחלל הרחם. הוא מיועד לתקופות שונות - מחצי שנה עד 5 שנים.

יעילות - מעל-99%


אופן השימוש בהתקן תוך רחמי

תהליך התקנת ההתקן התוך רחמי נעשית רק על ידי רופא נשים מיומן.

הרופא מחדיר את ה-IUD לתוך הרחם דרך צוואר הרחם.

מומלץ לנצל את הדמום הווסתי להתקנת ההתקן בשל כמה סיבות:

 1. ההתקנה גורמת לדמום ולכן האשה לא תדמם פעמיים.

 2. צוואר הרחם פתוח יותר ולכן ההתקנה קלה יותר.

 3. יש להניח שהאשה איננה בהריון.

אבל ניתן להתקין התקן בכל מועד שהוא בתנאי שידוע שאין הריון.

ההתקנה נמשכת דקות ספורות ולא כואבת. ייתכן שהאישה תחוש אי נעימות מסויימת במשך 2-3 ימים מיום ההתקנה.

 

אופן הפעולה של ההתקן

ההתקן פועל בשתי דרכים:

 1. מנגנון מרכזי: מפריע לתנועת הזרעונים בריר הצווארי, מונע הגעתם לרחם ובכך מונע הפריית הביצית.

 2. מנגנון משני: הוא מפריע לביצית המופרית להקלט ברירית הרחם.

תרופות אנטי דלקתיות כמו אספירין, קורטיזון, וולטרן, אדוויל, איבופרופן, וכד' עלולות להפחית במקצת את יעילות ההתקן ולכן יש להוסיף קוטלי זרע לפני תשמיש עד שבוע לאחר נטילת הכדור האחרון או מריחת משחה או ג'ל אנטי דלקתיים.

תרופות כמו אקמול, אופטלגין ואנטיביוטיקה לא משפיעות על יעילות ההתקן.

למי יכול להתאים התקן תוך רחמי

* שימוש בהתקן תוך רחמי מותנה בהמלצה לאחר בדיקת רופא.

בד"כ מומלץ התקן ל-

 • אשה אשר ילדה.

 • אשה שנמצאת במערכת יחסים קבועה.

 • אשה שלא מעונינת להרות בתקופה יחסית ארוכה (לפחות 6 חודשים).

למי מומלץ בד"כ להמנע משימוש בהתקן?

 • נשים שעדיין לא ילדו.

 • נשים שסבלו מדלקות ברחם.

 • נשים שלא נמצאות במסגרת מערכת יחסים קבועה.

 • נשים שסובלות מדימום רב בזמן הווסת.

 • נשים הסובלות מאנמיה.

 • נשים הלוקחות כדורים למניעת קרישת דם (כגון, אספירין או קומדין).

כל התנאים הנ"ל לא מונעים בהכרח שמוש בהתקן ולכן הרופא המומחה ייתיחס לכל מקרה לגופו על מנת לתת את ההמלצה הטובה והמתאימה ביותר.

בעיות העלולות להתעורר בזמן השימוש בהתקן

 • החדרת ההתקן מגביר את הסיכון לדלקת באגן במשך 20 ימים לאחר התקנתו (חום גבוה, כאבים חזקים בבטן התחתונה והפרשות מוגלתיות)

 • סיכון זה נדיר ונדיר עוד יותר אצל נשים נשואות או עם בן זוג קבוע ואצל נשים ששמורות על חוקי טהרת המשפחה (יחסי מין, היכולים להוות גורם מעודד זיהום, מתחדשים רחוק מכל דמם).

 • במידה וישנם סימנים של חום, כאבים או הפרשות חריפות, חובה על האישה לגשת בדחיפות לרופא נשים הזמין ביותר לאמת את האבחנה ולהתחיל טפול אנטיביוטי ו/או להוציא את ההתקן.

 • הוצאת ההתקן לא גורמת להפלה ברוב המקרים.

 • לעיתים נדירות אשה נכנסת להריון עם ההתקן. במקרה זה קיים סיכון להפלה טבעית ו/או זהומית, לכן יש לנסות להוציא את ההתקן במהירות האפשרית.

 • במקרים נדירים מאד, ההתקן עלול לפגוע בדפנות הרחם ולעבור לחלל בטן. ביצוע אולטרא-סאונד לפני ואחרי ההתקנה,והתקנת ההתקן ע"י רופא מיומן מקטין את הסיכון לסבוך זה לנדיר מאוד.

יתרונות

 • בטיחות גבוהה מאוד והעדר השפעה הורמונאלית, המותירה את האשה עם האיזון ההורמונאלי העצמוני ועם מחזוריות טבעית.

 • מפחית את הסיכון להריון מחוץ לרחם בפי 30-20, לעומת נשים שלא משתמשות בשום אמצעי מניעה.
  ז"א : לאשה ללא התקן וללא א.מ. יש פי 30-20 סיכון להרות מחוץ לרחם מאשר לאשה עם התקן.

חסרונות

 • גורם לפעמים לדימום בין ויסתי (ב-7% מההתקנות).

 • יכול לגרום לדימום ממושך יותר וחזק יותר ולרגישות בזמן הווסת.

 • הגינפיקס מוריד באופן משמעותי את האפשרות לדמם בין ווסתי.

 • הגינפיקס מגביר את הדמם הווסתי כמו כל התקן אחר, אבל פחות מכל התקן נחושתי אחר ונסבל הרבה יותר בשל עדינותו.

כדי להגדיל את יעילות ההתקן יש להבדק ע"י רופא חודשיים לאחר ההתקנה ואחר כך כל חצי שנה. הבדיקה צריכה לכלול אולטרה סאונד לוודא מיקום ההתקן בתוך הרחם.

ספוגית

שימושן חד פעמי בלבד.

הספוגית חוסמת את מעבר הזרע מהנרתיק אל הרחם וקוטלת בתוכה את הזרעונים באמצעות חומר קוטל זרע.

יעילותה נעה בין 85-90%
 

אופן השימוש

 1. בזמן פתיחת האריזה יש לבדוק אם הספוגית רכה או קשה. אם הספוגית קשה אין להשתמש בה.

 2. יש להחדיר את הספוגית לנרתיק כמו טמפון ולהניחה צמוד לפתח צוואר הרחם.

 3. הספוגית יכולה להישאר בנרתיק 24 שעות והזוג יכול לקיים יחסים כמה שמתחשק להם ללא צורך בהחלפת הספוגית.

 4. יש להוציא את הספוגית 6 שעות לאחר המגע האחרון.

 5. אין להשאיר את הספוגית בנרתיק מעבר ל-30 שעות.

יתרונות

 • ניתן לקניה ללא מרשם רופא.

 • זמין וקל לשימוש.

 • אפשר להחדירה לנרתיק כמה שעות לפני מגע ולהשאירה עד 24 שעות ויעילותה בתוקף באופן מידי לאחר החדרתה.

 • קוטל הזרע הנמצא בספוגית מגן מפני חלק ממחלות המין.

חסרונות

 • יחסית לשאר אמצעי המניעה יעילותה נמוכה.

 • לפעמים קשה להוציאה מהנרתיק. (במקרה כזה יש ללחוץ כמו לשירותים).

 • אם הספוגית זזה ואינה צמודה לצוואר הרחם, בטיחותה יורדת.

 • חומר קוטל הזרע עלול לגרום לגירוי קל.

קוטלי זרע

אלה חומרים כימיים שהורגים את תאי הזרע.
הם מופיעים בצורות שונות כמו משחה, ג'ל, טבליות, קצף שמוזרק לנרתיק, או תכשירים מתמוססים בנרתיק כמו כל כדור המתמוסס לאחר בליעה, לכן יש להמתין בין 10 ל-20 דקות לפני תחילת המגע.

יעילותם מגיעה לכ- 80%

קוטלי זרע לא מומלצים לשימוש כאמצעי מניעה יחיד, אלא במקרה שאשה מניקה הנקה מלאה ושעדיין לא קבלה וסת לאחר לידתה.
לרוב הם בשימוש כתוספת לדיאפרגמה.

דיאפגרמה

 1. דיאפרגמה חוסמת את מעבר הזרע מהנרתיק אל תוך הרחם.

 2. ישנם גדלים שונים של דיאפרגמה ואפשר לקבוע את הגודל המתאים רק על פי בדיקת רופא מומחה.

 3. מדי פעם יש לבדוק שאין בגומי הדיאפרגמה חורים ושלא איבדה מגמישותה.

 4. אם מתרחשת עליה או ירידה במשקל ב-5 ק"ג ומעלה, או לאחר לידה, יש לבצע שוב בדיקה אצל רופא נשים, מאחר ויתכנו שינויים בגודל הנרתיק , דבר הגורר שינוי במידת הדיאפרגמה.

יעילות - 85%-92%

אופן השימוש

 1. יש למרוח קרם קוטל זרע בשני צידי הדיאפרגמה.

 2. מחדירים את הדיאפרגמה לנרתיק ומניחים אותה מסביב לפתח צוואר הרחם. כאשר הדיאפרגמה מונחת היטב במקומה היא אינה מורגשת ואינה מפריעה לתשמיש.

 3. אפשר להחדיר את הדיאפרגמה עד שעתיים לפני מגע.

 4. לאחר מגע יש להשאיר את הדיאפרגמה 6-8 שעות במקומה לפני הוצאתה.

 5. לפני הוצאת הדיאפרגמה, אם רוצים שוב לקיים יחסים, יש להחדיר מנה נוספת של קוטל זרע לנרתיק.

 6. אין להשאיר את הדיאפרגמה בנרתיק יותר מ - 24 שעות.

 7. אם קיימת אי נעימות בנרתיק, סימן שהדיאפרגמה אינה מונחת במקומה.

 8. לאחר הוצאת הדיאפרגמה, יש לשטוף אותה בסבון ומים פושרים ולהחזירה לאריזתה.

יתרונות

 • אפשר להחדירה עד שעתיים לפני המגע המיני.

 • מונעת חלק ממחלות המין.

 • זמינה וקלה לשימוש.

 • קלה לאחסון.

 • איננה חד פעמית.

חסרונות

 • יעילותה יחסית נמוכה.

 • חובת מדידה והתאמה על ידי רופא.

 • חובת השארה בנרתיק 6-8 שעות לאחר תשמיש.

 • לפעמים קושי בהכנסה והוצאה.

 • לעיתים רגישות לגומי או לקוטל הזרע.

מירנה

התקן תוך רחמי הורמונלי (פרוגסטטיבי)

יעלותו מעל 99%

אופן התקנתו זהה להתקן נחושתי,זרועות ההתקן נפרסים בקצה החלל ונשענים על דפנות חלל הרחם.

פעולתו מתבססת על השפעתו המקומית של הפרוגסטרון המצוי בציר ההתקן, בדרכים הבאות:

 1. גורם להתעבות הריר של צוואר הרחם ומונע כניסת הזרעונים לתוך החלל.

 2. גורם לשנוי ברירית הרחם המפחית יכולתו לקלוט הריון.

רירית הרחם הופכת לדקה מאוד ולכן יש הקטנה של כמות ואורך הדמם של הווסת החודשי.

מומלץ להתקין את המירנה בזמן ווסת או כעבור 6 שבועות לאחר הפלה או לידה.

מירנה יעיל ל-5 שנים אבל ניתן להוציאו מוקדם יותר על פי רצונה של האשה.

בתום ה-5 שנים, במידה והאשה רוצה להמשיך עם אותו אמצעי מניעה ,ניתן להוציא את ההתקן הישן ולהתקין התקן מירנה חדש באותו ביקור אצל הרופא.

תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן מחזורים לא סדירים, דמומים לא צפוים, התכווצויות בבטן התחתונה וגם אקנה ,גודש בחזה, כאבים בגב התחתון, ולפעמים, הפרשות מרובות, כאבי ראש, ירידה בחשק המיני או דיכדוך, בחילות, עליה במשקל, הזעת יתר, נשירת שער, שער שומני ובטן נפוחה.

אין למירנה השפעה על קרישיות יתר והוא מוריד את הסיכון להריון חוץ רחמי לעומת נשים ללא אמצעי מניעה כלל.

יש צורך להוציא את המירנה במקרה של הריון או זהום באגן הקטן או כאבי ראש.

עבור נשים השומרות הלכות טהרה , יש קושי רב לביצוע הפסק טהרה ב-3 עד 6 חודשים הראשונים לאחר התקנת המירנה. האישה רואה כתמים לסרוגין מחוץ לתקופת הווסת ולכן נמנעת מלטבול במקווה לתקופות מומשכות, דבר הגורם לה לוותר על ההתקן ולבקש להוציאו.

יש להסביר לזוג שומר טהרה על החיסרון הבעיתי הזה ולאומר לו שכעבור התקופה של 3 עד 6 חודשים הוא יוכל להנות מווסת מועט וקצר ובכ-20% מהמקרים העדר מוחלט של ווסת.

נדירות נשים "המסתדרות" מיד לאחר התקנת מירנה, מבחינת דמומים.
על פי כל הנאמר לעיל, יש להמליץ על מירנה אצל נשים הסובלות מלכתחילה מדימומים ווסתיים חזקים עם אנמיה ומעונינות למנוע הריון לתקופה ארוכה.

גלולות

יעילות: מעל 99%

הגלולה מכילה הורמונים הגורמים למניעת הביוץ.

סוגי גלולות

בארץ קיימים יותר מ-20 סוגי גלולות המכילות הורמונים במינון שונה.
רוב החפיסות מכילות 21 כדורים. כל יום כדור ולאחר מכן הפסקה של 7 ימים.

ישנן צורות אחרות לשימוש

 1. מדבקות: ההורמונים עוברים דרך העור. מחליפים את המדבקה פעם בשבוע למשך 3 שבועות (3 מדבקות) ולאחר מכן מפסיקים 7 ימים.

 2. טבעת לדני שנשארת בנרתיק 21 ימים ומורידים למשך 7 ימים.

אופן השימוש

 1. את החפיסה הראשונה יש להתחיל ביום הראשון של הווסת.

 2. בכל יום נוטלים גלולה אחת ורצוי באותה שעה בערך.

 3. לאחר לקיחת 21 גלולות עושים הפסקה של שבוע. הווסת תופיע באחד הימים במשך השבוע , בד"כ כעבור יומיים.

 4. לאחר שבוע הפסקה ומבלי להתייחס לתחילת או סיום הווסת, מתחילים את החפיסה החדשה (כך יוצא שגלולה ראשונה של כל חפיסה חדשה, תהיה תמיד באותו היום בשבוע).

* אם שכחת ליטול גלולה אחת ועברו עד 24 שעות קחי 2 גלולות ביחד. מעבר לזה יש להתייעץ ברופא נשים. יש ליטול את הגלולה באותו רגע שגילית ששכחת (אך לא לדלג) והמשיכי לקחת את הגלולות האחרות באריזה במועד הרגיל. אם דילגת על כדור שימי לב ! יש להשתמש באמצעי גיבוי נוסף כגון חוצץ מקומי, קוטל זרע, או ספוגית למשך 7 ימים לאחר השיכחה או להמנע מכל מגע במשך שבעת הימים אלו.

תופעות הלוואי בשימוש בגלולה

קיימת רשימה ארוכה של תופעות לוואי, ממצבי רוח קלים וחוסר חשק מיני ועד מחלות רציניות יותר ולכן יש להיוועץ עם רופא הנשים על מנת לשקול היטב מה הכי מתאים לך.

התופעות השכיחות הן

 1. עם השמוש הראשון, בתחילת נטילת הגלולות ביום הראשון של הדימום הווסתי תיתכן הפסקה מידית של הדימום או דמם ממושך מעל מספר הימים המקובל. בד"כ עם לקיחת החבילה השניה, התופעה הזו כבר נעלמת.

 2. דימום קל באמצע החפיסה.

 3. רגישות בשדיים.

 4. הפרשות נרתיקיות מוגברות (3 חד' ראשונים)

תופעות אלו לא מזיקות לבריאות על אף אי נעימותן, ויתכן שיחלפו לאחר החפיסה הראשונה או השניה. במקרה והתופעות נמשכות, יש לפנות לרופא נשים.

תופעות לוואי שאינן שכיחות ובגללן פונים מיד לרופא

כאבים חזקים ברגלים.
קשיי נשימה.
כאבי ראש חזקים (מגרנות).
קשיי ראיה.
סחרחורת או תחושת עלפון.
תופעות אלו נדירות אך דורשות היתערבות רפואית מיידית.
לא רצוי להפסיק את נטילת הגלולה על דעת עצמך.

ממתי הגלולה יעילה למניעת הריון ?

מיד - בתנאי שמתחילים ביום הראשון של הדימום הווסתי.
מצבים בהם הגלולה אינה יעילה או פחות יעילה:

א. אם מתחילים להשתמש בגלולות (שימוש ראשון) ביום החמישי מתחילת הווסת (ישנם סוגים מעטים בלבד שבהם המלצת היצרן היא להתחיל ביום החמישי), בשבועיים הראשונים האשה עדיין אינה מוגנת מפני ההריון.

ב. בפעם הראשונה (בשימוש הראשון) אם מפספסים גלולה (יותר מ- 12 שעות מהשעה הרגילה שנוטלים אותה) יש סיכוי להכנס להריון ולכן, צריך להשתמש באמצעים מקומיים לשבועיים ימים. לשקול לקיחת "הגלולה שלמחרת"

יש להתיעץ עם רופא נשים.

ג. שימוש באנטיביוטיקה עלול להוריד את יעילות הגלולה, לכן, בזמן השימוש באנטיביוטיקה ועד הוסת הבאה צריך להשתמש באמצעים מקומיים.

ד. כאשר מקיאים או משלשלים תוך 6 שעות מלקיחת הכדור, יש ליטול כדור מחדש. הכדור הראשון לא הספיק להיספג בגוף,וזה כאילו לא נלקח.

בעיה זו לא קיימת בשימוש במדבקות או בטבעת לדנית.

הגלולה שלמחרת

אם קיום היחסים היה לא מוגן, או ששכחו ליטול גלולות ניתן להישתמש בשיטת חירום כמו "הגלולה שלמחרת" תוך 72 שעות מהמגע או להתקין התקן תוך רחמי תוך 5 ימים מהמגע.

מה זה ?

גלולות למניעת הריון במינון הורמונלי גבוה.

איך משתמשים ?

נוטלים גלולה וכעבור 12 שעות, עוד גלולה וזהו זה ! מומלץ להמשיך אח"כ יום יום בגלולה רגילה עד שמבצעים בדיקת דם להריון. 

חייבים להתחיל לקחת את הגלולות בתוך 72 שעות מהמגע המיני. עדיף להתחיל כמה שיותר מוקדם על מנת להפיק את מרב היעילות.

איך הגלולות מונעות הריון ?

 1. הגלולות גורמות לשינויים ברירית הרחם המונעים השתרשותה של הביצית המופרית.

 2. יתכן והגלולות מעכבות את תחילת הביוץ.

מידת היעילות גבוהה אך אינה 100%.

תופעות לוואי

בעד 50% מהמקרים יופיעו בחילות.

בעד 20% מהמקרים יופיעו הקאות.

מומלץ לאכול לפני שנוטלים את הגלולות.

הגלולה שלמחרת יעילה ובטוחה מבחינה רפואית למניעת הריון במצבים מסוימים. יחד עם זאת, שימוש בשיטה זו אינה תחליף לשימוש באמצעי מניעה רגילים ויעילים אחרים.
אם עברו יותר מ- 72 שעות, אפשר להתקין התקן תוך רחמי תוך 5 ימים לאחר המגע ולהוציאו בוסת הבאה או להשאירו לפי החלטה משותפת בין האשה לרופא.

שיטת הימים הבטוחים

אנשים רבים מאמינים שיש ימים מסויימים בהם אפשר לקיים יחסים בבטחון מלא וללא סיכוי להרות.

יש החושבים שהימים הבטוחים הם סביב ימי הווסת, ורחוק מהביוץ - לכן, לקיים יחסים לפני קבלת הווסת, או לדחות את הטבילה אמור לשמש שיטה טובה למניעה טבעית. אך מאחר ואי אפשר לקבוע בוודאות באיזה יום יתרחש הביוץ ובאיזה יום תתחיל הווסת הבאה, אי אפשר לסמוך על השיטה הזו !

ביוץ הינו תהליך הבשלת הביצית בשחלה ויציאתה לתוך החצוצרה. כדי להרות חייב להיות ביוץ. מפני שאנחנו לא יודעים מתי מתחיל הביוץ, אין אנו יכולים לדעת מתי יהיה בטוח לקיים יחסים מבלי להרות. בנוסף, הזרע מסוגל לחיות בגוף האשה עד 5 ימים ולכן גם אם מקיימים יחסים ביום שאין בו ביוץ, אך הביוץ יתחיל באחד הימים הקרובים, אפשר עדיין להרות.

במיוחד אצל נשים צעירות שאורך המחזורים שלהן אינו סדיר, אין אפשרות לדעת מה הם הימים הבטוחים. גם יש מצבים בהם הביוץ מתחיל מיד לאחר סיום הווסת. למעשה אין אף יום שבטוח ב- 100%, אפילו אם משתמשים ב"שיטה הטבעית המשולבת". שיטה זו מורכבת ממדידות חום הגוף, בדיקת ההפרשות מצוואר הרחם ומעקב קפדני אחר המחזור לחצי שנה. השיטה דורשת עקביות ואחריות ודווקא נשים שמעונינות להרות משתמשות בה.

השימוש בשיטה זו כדי למנוע הריון - פחות יעילה.

ישנה דעה שאישה מבייצת ביום הארבעה עשר מתיחלת הווסת אבל דעה זו מוטעית. הביוץ קשור לאורך המחזור של האשה (מספר הימים בין ווסת לווסת). אישה מבייצת בממוצע ארבעה עשר יום לפני הווסת הבאה. מפני שהווסת לא מופיעה כמו שעון, אם הווסת תקדים או תאחר ביום אחד או יותר, יום הביוץ ישתנה. מפני שאי אפשר לוודא מראש באופן חד משמעי מתי האשה תקבל את הווסת הבאה שלה, אי אפשר גם לוודא בדיוק מתי יתחיל אצלה הביוץ.

לכן אין אפשרות לקבוע בוודאות באילו ימים לא נכנסים להריון.

 

 

          

בניין בית הנציב דרך חברון 101 כניסה A קומה 2

עוצב ופותח על ידי רז בניית אתרים